sadsad x
asdasd

MONA LISA - LEONARDO DA VINCI

25 Nisan 2020
MONA LISA - LEONARDO DA VINCI

MONA LISA - LEONARDO DA VINCI

Rönesans döneminde yaşayan Leonardo Da Vinci 1452 yılında Floransa’da doğmuş, dönemin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, matematikçisi, müzisyeni, heykeltraşı, jeoloğu, yazarı ve ressamıdır. Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış ve sadece sanatsal yönüyle değil çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biridir. İlgi alanı oldukça geniş olan Da Vinci, bu yüzden başladığı işleri bitirememiş ve bununla ilgili “Çalışmalarım olması gereken kaliteye erişmediği için insanlığı gücendirdim” demiştir. 

   

Tüm zamanların en popüler sanat eseri olan Mona Lisa, Leonardo Da Vinci’nin 1503 tarihinde Floransa’da başladığı ve dört yıl sonra Fransa’da bitirdiği tüm dünyaca tanınan, eşsiz bir eserdir. Tabloyu esrarengiz kılan birçok nedenden en çok bilineni Mona Lisa’nın yüzünde herhangi bir duyguyu veya ifadeyi net olarak vurgulamadığı belli belirsiz gülümsemesidir. Hafif kısık gözleri, bükülmüş dudakları ve sıradışı ifadesi ile her bakıldığında farklı bir duyguyu yansıttığı düşünülen Mona Lisa’ya bu büyülü görünümü veren Da Vinci’nin uyguladığı Sfumato isimli tekniktir.

Leonardo Da Vinci, born in Florence in 1452, was an important philosopher, astronomer, architect, engineer, mathematician, musician, sculptor, geologist, writer and painter of the period. He is still known as one of the greatest artists and geniuses of the world with his researches and inventions in various fields, not only with his artistic vision, but also with his art of the Renaissance. Due to his wide range of interests, Da Vinci was unable to finish all his works and given this reason, Da Vinci’s final words were, ‘I have offended mankind because my work didn’t reach the quality it should have.’

  

Mona Lisa, the most famous artwork of all time, is believed to have begun in Florence in 1503 and finish in France four years later. The most well-known of the many reasons that makes this painting mysterious is the indecipherable smile of Mona Lisa, who does not clearly show any emotion or expression on her face. Stumato is a technique that was applied by Da Vinci, who gave this magical appearance to Mona Lisa who seems to reflect a slightly different feeling with her eyes, twisted lips and extraordinary expression. 

ESERİN KÜNYESİ · THE ARTIFACT

Sanatçı · Painter

Leonardo Da Vinci

Eser · Artwork

Mona Lisa

Yıl · Date

1503-1506

Ölçüleri · Dimensions

77*53

Akım · Trend

Classicism, Klasisizm

Malzeme · Material

Tuval Üzerine Yağlıboya

Oil on Canvas

Konum · Location

Louvre Müzesi · Fransa
Louvre Museum · France

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.